O infoDiagram

Pamiętasz ostatnią nudną prezentację, którą musiałeś przetrwać?Może pamietasz szkolenie lub artykuł bez ilustracji?My pamiętamy ich zbyt wiele. To nas zmotywowało do pracy nad poprawianiem prezentacji przy pomocy diagramów i schematów.

infoDiagram powstał aby pomóc tworzyć każdemu wspaniałe prezentacje.Złożone tematy stają się łatwiejsze do zrozumienia z dobrze dobranymi ikonami, diagramami oraz szablonami, które można szybko pobrać i wkleić w swoją prezentację.

Zespół

infoDiagram był pomysłem trójki przyjaciół: Petera Zvirinskiego, Marcina Trofimiuk oraz Izabeli Zvirinskiej - zafascynowanych komunikacją wizualną.Nasze doświadczenia w pracy z klientami pokazały jak bardzo poprawia się komunikacja kiedy zamiast długiego tekstupokazywane jest zdjęcie lub schemat.

Odwiedź nasz Kontakt , aby otrzymać więcej informacji.

Doświadczenie

Tworzyliśmy wizualizacje dla różnych firm (Allianz, koncern Volkswagen, Grupa Żywiec - Heineken group), instytucji (Ambasada Republiki Czeskiej, Ministerstwo Gosporadki, TEDx Warsaw) oraz osób indywidualnych.Materiały prasowe

Wypowiedzi klientów

At last, a website dedicated to improving the impact of my PowerPoint presentations! The right effect at the right time can deliver the punch I need in my work. I love how simple infoDiagram's solutions are and the personal interest they took in my work. Recommended 1000%!

Martin Messier , Brasil

This is a great tool at a great price. The icons are fantastic, easy to use, and will add value to any project or presentation. Keep up the great work.

Jared Cavaness, Director of Supply Chain, Wholesale Sports USA & Canada

Wcześniej przygotowywałem wizualizacje dla tablic Kanban używając ogólnego programu do obróbki grafiki. Na początku, gdy dowiedziałem się o InfoDiagram Kanban toolbox byłem sceptyczny. Ale nie trwało długo by się przekonać jak efektywnie mogę teraz przygotować i zmieniać moje tablice Kanban w prezentacjach i wpisach na moim blogu. Robią zdecydowanie lepsze wrażenie.

Pawel Brodzinski, Software Project Management, Poland ( Blog, Przykładowa prezentacja )

Bardzo lubię te odręcznie rysowane ikonki. Dzięki nim w bardzo prosty, naturalny  i autentyczny sposób mogę podkreślić treści w moich materiałach. Zarówno na slajdach jak i w e-bookach czy materiałach marketingowych. Fajne w nich jest też to, że można samodzielnie nie tylko zmieniać kolory i rozmiary, nie tylko zestawiać na mnóstwo różnych sposobów, co tworzyć z nich nowe figury.

Iza Wojtaszek, Trener, WymiaryKarier.pl, Poland

I really like visual communications. I am using it on a daily basis when running Scrum trainings or coaching agile teams. The beauty of InfoDiagrams is that that I can do this really fast. And it is so simple like saying that.

Mariusz Chrapko, Scrum Trainer/ Agile Coach, PM Experts, Poland

I downloaded the free sample and it was awesome. So I decided to buy some more. It really helps to my daily work and it makes my presentations look so much better! I think is a great added value to the presentations, as a point of differentiation.

Maria Elisa Ruibal, Market Research Analyst, Argentina

I just posted a new entry to my blog, and I used your PowerPoint designs to help create a graphic to explain Kanban. I also plan to use your PowerPoint symbols in future presentations to other software developers.

Kanban Blog post

David Neal, blogger, Developer Advocate at LeanKit, USA

I enjoy your service, which saves me a lot of work when creating powerpoint presentations. I work as an agile coach and I often do presentations. I will now use your great icons and stuff to increase the quality of my presentations.

Soren Weiss Hansen, Agile Coach & Change Agent, Denmark. (LinkedIn)

I think this service is a great idea. I purchased the Kanban icons and the purchase process was smooth, quick and easy. I had my assets immediately. I would have never thought to buy powerpoint icons but when I needed it, it made total sense. Now, instead of grabbing screenshots of kanban boards, I can create my own easily without sharing any client specific information and with the exact pieces I want to show for my presentation's purposes. It was a very easy service to use. I would recommend them to anyone else.

Julia Wester, Technical Manager, USA

I really like the handwriting, the colours and their combinations; I am using them in my presentations. They are warm and express joy, which makes people more receptive to the content they make the presentation seem natural, spontaneous and out of the ordinary and this is what I am looking for in my presentations.

Simona Bonghez, PMP, cSPM, PRINCE2 practitioner, Romania

I expected a lot from the set, but it appeared to be even better! Great job!

Milena Pajic, Serbia, Project Manager and Kanban Practitioner, Serbia